Współpraca z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami

6424464061_de9d36f647

Na początek napiszę coś niepopularnego w mojej branży – jeśli nie chcesz korzystać z pomocy pośrednika, to po prostu tego nie rób. Nie warto podpisywać 26 umów pośrednictwa, z założeniem, że i tak chcesz sam sprzedać. Szanuj swój czas i czas drugiej osoby.

Jeśli jednak zakładasz współpracę z pośrednikiem – zrób to z głową. Przede wszystkim Ty wybierz sobie pośrednika.

Nie czekaj, aż przypadkowa osoba z biura nieruchomości zadzwoni do Ciebie. Poszukać możesz go wśród znajomych, może ktoś sprzedawał lub kupował coś przez biuro, jeśli był zadowolony z usługi, warto skorzystać  z przetartej ścieżki, wiadomo nie od dziś, że najlepszy fachowiec to ten polecony.

Jeśli nie masz nikogo, kto współpracował z pośrednikiem, wtedy zostaje Internet, poszukaj stron biur nieruchomości, zobacz kto tam pracuje, jak ta strona wygląda, zerknij na Facebooka. Zobacz czy pośrednik ma licencję, aby ja zdobyć trzeba było skończyć studia podyplomowe, odbyć praktykę. Możesz sprawdź czy dany pośrednik jest członkiem regionalnego stowarzyszenia pośredników.

Pośrednik to doradca.Warto zaufać osobie, która pracuje na rynku co najmniej kilka lat, ma za sobą doświadczenie i zawodowe i życiowe. Praca pośrednika  to zajęcie  wymagające z  jednej strony wiedzy merytorycznej, a z drugiej umiejętności interpersonalnych, dyskrecji, dyplomacji. Bardzo często  pośrednik rozwiązuje różne problemy, czasami nie związane z nieruchomością, ale które powodują że np. sprzedaż nie doszłaby do skutku.

Koniecznie umów się na spotkanie. Poza profesjonalizmem, ważne jest by współpracować kimś z kim dobrze się dogadujesz, kogo lubisz i komu ufasz. Profesjonalista powinien opisać Ci zasady współpracy, czynności jaki wykona dla Ciebie, w przypadku sprzedaży nieruchomości, po jej obejrzeniu – nie przed – pomoże Ci określić jej cenę ofertową. Nie daj się zwieść pustym obietnicom i marketingowej nowomowie.

Jak już będziesz w tym biurze – rozejrzyj się. Nie wiem jak Ty, ale ja jednak wolę jak biuro nieruchomości wygląda jak biuro,  a nie składzik na segregatory i papiery. Lubię jak jest czysto i schludnie.  Jak ktoś jest uporządkowany, taki sam będzie zawodowo i po prostu zadba o Twoje interesy.

Nie bój się umowy na wyłączność. Czy jak  Ty pracujesz to chcesz mieć gwarancję wypłaty wynagrodzenia jak wykonasz pracę? Oczywiście, że tak! Pośrednik myśli tak samo i oczekuje wynagrodzenia za swoją pracę.  Ta umowa to zlecenie komuś jednemu usługi pośrednictwa. Zwróć uwagę, że wielu branżach istnieje taki model współpracy, często spotykamy firmy, które są jedynym przedstawicielem jakiejś marki na Polskę np. ESS Audio jest wyłącznym przedstawicielem handlowym w Polsce grupy Harman Professional będącej jednym z największych na świecie producentów w branży audio.

Taka umowa powoduje, że pośrednik w pełni zajmuje się Twoją nieruchomości, poświęci czas na jej wypromowanie, na przygotowanie dobrych zdjęć, opisu i rzutu. Twoja oferta jest wtedy wyjątkowa i niepowtarzalna, bo nie jest ogłaszana przez kilkanaście agencji, nierzadko z różną ceną i metrażem, lepszymi i gorszymi zdjęciami. Pośrednik ma czas dla Ciebie i Twoją nieruchomość. Traktuje Cię indywidualnie, jesteś wtedy klientem VIP. Lubimy tak być traktowani, prawda?

Dlaczego współpraca z jednym wybranym przez Ciebie pośrednikiem działa? Pracuje dla Ciebie ktoś, kogo cenisz, szanujesz i znasz, możesz zadzwonić do Twojego pośrednika w każdej chwili i nie musisz się nawet przedstawiać, bo zwykle Twój numer telefonu jest komórce pośrednika. Pracuje dla Ciebie ktoś, kogo sam wybrałaś/wybrałeś. Wiesz kogo masz rozliczyć z działań na Twoją rzecz! Tak jak „masz” swojego dentystę, lekarza rodzinnego czy prawnika warto „mieć” swojego pośrednika.

Z kimś kogo znasz i kto zna Ciebie i Twoje potrzeby łatwiej i przyjemniej się współpracuje!

 

Zdjęcie pochodzi z flikr.com

Share Button