Funkcjonalność w parze z estetyką, czyli o urządzaniu kuchni.

Dziś dalszy ciąg tematów kuchennych. Na koniec wpisu przepis na super prosty deser. smileyZapraszam do lektury.

W trakcie urządzania domu czy mieszkania jest takie jedno pomieszczenie, które potrzebuje naszej szczególnej uwagi, dobrze przemyślanej aranżacji. Mowa oczywiście o kuchni, w której spędzamy większość czasu, bo lubimy posiedzieć w gronie rodzinnym przy smacznie przyrządzonych posiłkach.

Chyba nie ma osoby, której kuchnia nie kojarzyłaby się z ciepłem, dobrze znanymi aromatami potraw czy po prostu wesołą, rodzinną atmosferą. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się naszą kuchnią i przyjemnie spędzać w niej czas, trzeba zaplanować jej mądre urządzenie. Kuchnia bowiem powinna łączyć w sobie estetykę i funkcjonalność.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że prace kuchenne powinny przebiegać sprawnie, a poruszanie się po kuchni – płynnie i bezkolizyjnie. Wydaje się, że o funkcjonalnym charakterze kuchni w dużej mierze decydują meble i urządzenia kuchenne, a właściwie ich odpowiednie ustawienie. Do zaprojektowania ustawienia mebli stosuje się zasadę trójkąta, którego wierzchołki tworzą urządzenia: zlewozmywak, lodówka i kuchenka.trojkatBoki tego trójkąta stanowią trasy, którymi się przemieszczamy, przygotowując posiłki. W dobrze zaplanowanej kuchnie odległości nie powinny być większe niż 210 cm między zlewozmywakiem a lodówką i kuchenką oraz 270 cm między lodówką a kuchenką.

Najprostszy układ zakłada ustawienie wszystkich mebli oraz sprzętów wzdłuż jednej ściany – przy takim rozwiązaniu bardzo ważne jest, aby blat służący do przygotowywania potraw umieścić między kuchenką a zlewozmywakiem. Kolejny blat między lodówką a zlewozmywakiem. Główny blat roboczy powinien mieć minimum 80cm, (może to być odcinek blatu obok zlewozmywaka). a blaty odstawcze zlokalizowane przy każdym elemencie wyposażenie- minimum 40cm. Konieczny jest także blat przy lodówce na odstawienie zakupów. Przyjmuje się, że minimalna odległość blatu między urządzeniami to 40 cm, jednak warto zaplanować więcej przestrzeni tak by zapewnić wygodny sposób na  gotowania dla np. czteroosobowej rodziny.

kuchnia21

k51

Nieruchomości o nowoczesnej architekturze dają możliwość zaaranżowania w kuchni tzw. wyspy, czyli centralnej części, usytuowanej zazwyczaj na środku pomieszczenia. Jest to ogromne udogodnienie, gdyż w ten sposób otrzymujemy sporą przestrzeń do prac kuchennych. Tutaj przy planowaniu zakłada się istnienie więcej niż jednego trójkąta. Duże powierzchnia mieszczą więcej mebli, więcej urządzeń, ale zasada zachowania tzw. ciągu produkcyjnego powinna być zachowana. Piekarnik, kuchenkę mikrofalowa można umieścić w tzw. słupku, co jest prawdziwym udogodnieniem. W takiej sytuacji ważne jest takie ustawienie sprzętów, by wygodnie się z nich korzystało, a boki wyznaczonych urządzeniami trójkątów nie przecinały się, a przede wszystkim nie kolidowały z innymi ścieżkami, na przykład drogą do jadalni lub salonu.

Niebagatelne znaczenie dla funkcjonalności kuchni ma również oświetlenie. Idealne rozwiązanie to zamontowanie kilka rodzajów źródeł światła o różnorodnym przeznaczeniu. W kuchni więc powinno znaleźć się: oświetlenie ogólne, oświetlenie nad blatem, światło nad kuchenką pochodzące z okapu kuchennego. Można również pozwolić sobie na dekoracyjne elementy świetlne, które będą wspomagać oświetlenie główne.

Podstawą sprawnego funkcjonowania w kuchni jest przemyślana organizacja sprzętów, akcesoriów oraz przyborów kuchennych. Jednym słowem – wszystko powinno mieć  przeznaczone dla siebie miejsce, aby nie przemierzać kilometrów w poszukiwaniu np. noża czy i widelca. Warto zawczasu o tym pomyśleć, bo nie ma nic bardziej irytującego niż brak wystarczającej wielkości blatu koło lodówki.

I na koniec obiecany przepis na deser:

Składniki: Ser biały, miód, mango, rodzynki, migdały. Wykonanie: Ser biały rozdrabniamy, dodajemy miód proporcje wg uznania) mango kroimy o dodajemy do sera z miodem, posypujemy rodzynkami i wrzucamy migdały, mieszamy i gotowe. Proporcje są dowolne, deserek jest przepyszny ze względu na obłędny smak  mango. Zamiast mango można użyć dowolnych owoców. Smacznego!

 

20131109_16581020131109_165810

20131109_165810