Kupujemy mieszkanie

Od decyzji o zakupie wymarzonego mieszkania do przekroczenia jego progu w roli pełnoprawnego właściciela prowadzi długa, często wyboista droga. Dlatego warto odpowiednio wcześnie się na nią przygotować i zadać sobie pytanie na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Dysponowanie określonymi środkami finansowymi nadal pozostaje podstawowym warunkiem  realizacji zakupu mieszkania. Jeśli  czujemy się finansowo na siłach, otwiera się przed nami bogaty wybór nieruchomości, pośród których znajduje się na pewno nasze wymarzone „M”.  Wydaje się, że w dzisiejszych czasach wysoko rozwinięty rynek nieruchomości zaspokoi nawet najbardziej wymagające oczekiwania kupujących. Istnieje jednak szereg czynników, na które należy zwrócić uwagę, zanim ostatecznie zdecydujemy się na konkretne lokum. Przystępując do zapoznania się z ofertą rynku nieruchomości, musimy dokładnie wiedzieć, że takie a nie inne mieszkanie będzie odpowiadać naszym preferencjom.

Podstawową kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę jest wielkość lokalu, przy czym nie zawsze chodzi tu jedynie o metraż mieszkania, lecz  o ilość pokoi.  Wszelkie plany związane z powiększeniem rodziny muszą znaleźć odzwierciedlenie w jego wielkości. Bezpośrednio powiązane z rozmiarem mieszkania są jego układ oraz funkcjonalność. Warto przed zakupem własnych czterech kątów sprawdzić rozmieszczenie pokoi względem stron świata, by dowiedzieć się, czy będzie budzić nas wschodzące każdego dnia słońce. Dobrze jest zamieszkać w mieszkaniu jasnym, widnym i słonecznym, dlatego oglądanie wystawionego na sprzedaż lokum powinno odbywać się w ciągu dnia.

Nie bez znaczenia wydaje się również usytuowanie przyszłego lokum. Tutaj należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy zamieszkać w centrum miasta, czy być może  na przedmieściach, z dala od zgiełku i hałasu. Na wybór konkretnego mieszkania wpływ będzie mieć również to, jaki typ budownictwa odpowiada naszym gustom – tradycyjne, wielopiętrowe bloki, nowoczesne apartamentowce czy stylowe kamienice.

Warto również sprawdzić stan prawny nieruchomości, czy jest ona w jakikolwiek sposób obciążona. Podczas oglądania mieszkania zwrócić należy uwagę na sam blok, najbliższe okolice. Można pokusić się o zrobienie małego wywiadu środowiskowego.

W płynnym poruszaniu się po rynku sprzedaży mieszkań z profesjonalną pomocą mogą przyjść specjaliści zawodowo zajmujący się doradzaniem zarówno kupującym, jak i sprzedającym. Zatem biuro nieruchomości to miejsce, do którego kroki kieruje większość ludzi poszukujących mieszkania. Z współpracy z pośrednikiem nieruchomości płynie wiele korzyści – począwszy od przygotowania konkretnej, interesującej nas oferty, poprzez pomoc w przejściu przez gąszcz formalności, aż do sfinalizowania transakcji zgodnej z literą prawa, co ma wielkie znaczenie przy kupnie mieszkania – inwestycji na całe życie. O współpracy z pośrednikiem napiszę w kolejnym artykule.