Kuchnia oddzielna czy otwarta na salon?

Dla każdej pani domu to kuchnia stanowi najważniejsze pomieszczenie. Powinna być ona nie tylko przestronna i ciekawie zaaranżowana, ale również funkcjonalna i dobrze wyposażona. Zawsze dużym dylematem jest także to, czy wybrać kuchnię otwartą czy może jednak tradycyjną, czyli zamykaną. Jakie są plusy i minusy obu tych rozwiązań?

 Zacznijmy może od tradycyjnej kuchni zamykanej, która jest typowa dla mieszkania na przykład w blokach czy kamienicy. Najgorszym z możliwych przypadków jest taki, gdzie kuchnia pozbawiona jest absolutnie okien. To tzw. „kuchnia ślepa”, która zazwyczaj jest mało przyjemna. Pierwszym jej minusem jest niedostateczna ilość światła. Dobre oświetlenie jest potrzebne tak w dzień jak i w nocy. Kuchnia nie ma także możliwości wietrzenia, a więc potrzebny jest wysokiej jakości okap oraz dobry wentylator na szybie wentylacyjnym. Z drugiej strony, domy z taką kuchnią, to dyskrecja i możliwość odgrodzenia typowego bałaganu, jaki tam panuje, od reszty. Kuchnia z oknem jest na pewno dużo bardziej przyjemna i zapewnia lepsze warunki do pracy. Oba rodzaje kuchni są polecane szczególnie tam, gdzie pomieszczenie to jest naprawdę intensywnie eksploatowane i ciężko jest stale utrzymać w nim nienaganny porządek.

Kuchnia w domu może być także otwarta. Zazwyczaj jest to po prostu wydzielona część salonu lub jadalni. Tego typu kuchnia na pewno oferuje ogromną przestrzeń i naprawdę można czuć się w niej swobodnie. Dom musi być jednak przystosowany do takiej kuchni. Aby brzydkie zapachy oraz para nie przedostawały się za bardzo do reszty pomieszczeń, trzeba zastosować bardzo dobrą wentylację. Taka kuchnię musi być utrzymywana w idealnym wręcz porządku. To trudne zadanie jeśli naprawdę dużo się gotuje. Otwarty charakter sprawia, że kuchnia powinna mieć bardzo elegancki wystrój, często stosuje się materiały takie jak w salonie.

 Wybór kuchni zależy oczywiście głównie od naszych upodobań, ale warto jednak mieć na uwadze to, że jeśli chcemy bardzo dużo gotować to lepiej jednak wybrać kuchnię zamkniętą. Chyba, że lubimy gotować w towarzystwie rodziny oraz znajomych i lubimy sprzatanie – wtedy koniecznie wybierzmy kuchnię otwartą na salon!

001

virgofoto.ashx
88

żródła zdjęć: 1. m jak mieszkanie 03/2012, 2,3. gospodarek nieruchomości